Ski-O Cup 2015

PDFExcelJRanking
1Gommer Ski-OL
2Baschi Sprint Ski-OL
3Ski-O Meeting Bernau 1
4Ski-O Meeting Bernau 2
5SM Kurz Valbella
6SM Lang Lenzerheide
D11 | H11 | D14 | H14 | D17 | H17 | D20 | H20 | D40 | H40 | D50 | H50 | D60 | H60 | DE | HE | DA | HA | DB | HB

D11

123456Total
1.Wirz Annika05OLV BasellandBettingen1515
Zbinden Emma04OLV BasellandMünchenstein1515
3.Pichel Lola04OLG St. Gallen/App.St. Gallen1414

H11

123456Total
1.Müller-Hotz Lavio07OLG GalgenenEinsiedeln140141442
2.Müller Corsin05OLG GalgenenEinsiedeln0151530
3.Béguin Maxime04ANCOChézard-St-Martin1515
Weyermann Linus05Bettwiesen01515
Zoelly Silvan04OLG StäfaMännedorf1515
6.Rüegg Raffael04Winterthur1414
7.Bolliger Sascha07OLG KöllikenRegensberg1313
8.Bisculm Matteo0400

D14

123456Total
1.Müller Flurina01OLG GalgenenEinsiedeln1314141354
2.Bühl Nelly03OLG SchaffhausenFeuerthalen10131314131253
3.Giezendanner Delia02OLG ChurChur15151444
Niggli Alina03Ski-O SwissPrémanon, FRA14151544
5.Crameri Daria01OLG PfäffikonPfäffikon ZH11121134
6.Meister Annick02OLG DachsenDachsen121022
7.Buchholz Pia00MTK Bad Harzburg1515
Lataste Lucie02SKI CLUB BARR1515
9.Aegler Nora01OL Regio WilWil1414
10.Zbinden Lea Mina01OLV BasellandMünchenstein1212
11.Bolliger Katja02OLG KöllikenRegensberg99
12.Müller Gianna01Domat Ems00

H14

123456Total
1.Jordi Andri01OLG HondrichHeiligenschwendi1515151560
2.Rohweder Ronny02OLG StäfaEgg131312141152
3.Rohweder Leon01OLG StäfaEgg12121012111248
4.Buchholz Tom02MTK Bad Harzburg131528
Hutzli Janis02OL Regio WilWil141428
Müller Dominic03OLG ThunThun141428
Müller Gian-Andri03OLG GalgenenEinsiedeln151328
8.Bruns Jussi04MTK Bad Harzburg91322
9.Müller Corsin05OLG GalgenenEinsiedeln111021
Wittiber Finn00Skiclub Bonn111021
11.Bruns Matti01MTK Bad Harzburg1414
12.Köhle Martin03O-motionStäfa1313
13.Köhle Lorenz01OLG StäfaStäfa1212
14.Tantanini Timo01OLK Rafzerfeld-BülachRafz1010
15.Müller-Hotz Lavio07OLG GalgenenEinsiedeln99
16.Lataste Mathias04SKI CLUB BARR88

D17

123456Total
1.Widmer Lea00Ski-O SwissZürich151515151560
2.Deininger Eliane00OLG St. Gallen/App.St. Gallen14141312141456
3.Jordi Riina99Ski-O SwissHeiligenschwendi120141401555
4.Niggli Natalja01Ski-O SwissPrémanon, FRA1313131352
5.Bieri Flurina00OLG PfäffikonBlitterswil012121012746
6.Giezendanner Livia00OLG ChurChur111011941
7.Meister Joëlle00OLG DachsenDachsen889429
8.Mürner Marcia98OL Regio WilBronschhofen971026
9.Sutter Stefanie98OLG St. Gallen/App.Appenzell10616
10.Müller Flurina01OLG GalgenenEinsiedeln1313
11.Wankova MartinaCzech Junior Ski-O Tem1212
12.Buchholz Pia00MTK Bad Harzburg1111
Giezendanner Delia02OLG ChurChur1111
Krimbacher Lisa98Team AustriaJochberg, AUT1111
Schuler Elena00OLG ChurChur7411
16.Gallova VeronikaCzech Junior Ski-O Tem1010
17.Meister Annick02OLG DachsenDachsen99
18.Pilcova SabinaCzech Junior Ski-O Tem88
19.Erhart Antonia98Leibnitz, AUT66
20.Crameri Daria01OLG PfäffikonPfäffikon ZH55
Dabernig Celina00Imst, AUT55

H17

123456Total
1.Bieri Andrin98OLG PfäffikonBlitterswil151414150058
Boos Corsin00OLV Luzern/SC HorwMalters14151514131058
3.Müller Severin99OLG ThunThun121312845
4.Garbani Oreste98GOVCavigliano13100629
5.Deininger Lukas98Ski-O SwissSt. Gallen151227
6.Gründler Andrin98OLG PfäffikonHittnau111223
7.Müller Gian-Andri03OLG GalgenenEinsiedeln121022
8.Müller Nicolas68OLG ThunThun91120
9.Gründler Mattia00OLG PfäffikonHittnau8917
10.Hutzli Silas00OL Regio WilWil11516
Wildi Arno99OLK ArgusOberkirch LU10616
12.Stary OndrejCzech Junior Ski-O Tem1515
13.Hlavac OndrejCzech Junior Ski-O Tem1414
Penchev Martin98BulgariaGabrovo, BUL1414
15.Bruns Matti01MTK Bad Harzburg1313
Hasek JanCzech Junior Ski-O Tem1313
17.Aebersold Fabian00ol.biel.seelandBrügg7411
Vystavel OndrejCzech Junior Ski-O Tem1111
19.Hasman OndrejCzech Junior Ski-O Tem99
Weber Christoph98OLG HondrichLatterbach639
21.Kaiser Marius99OL Regio OltenStarrkirch-Wil088
22.Voitech BartosCzech Junior Ski-O Tem77
Zbinden Chamuel99OLG BaselMünchenstein77
24.Bolliger Till99OLV Baselland/OLK WiggertalLiestal55
Imhof Julian99OL Regio WilBalterswil505
26.Polsini Tino99OLV BasellandGelterkinden22
27.Bachmann Laurin99OLV BasellandReigoldswil11
28.Aegler Timon99OL Regio WilWil00
Bolliger Elio00OLV Baselland/OLK WiggertalLiestal00
Grätzer Daniel98OLG GalgenenUnteriberg00
Ivanov Tsvetan98BulgariaGabrovo, BUL00

D20

123456Total
1.Ruppenthal Michelle96OLG Chur/Ski-O SwissDomat/Ems14131415151258
2.Müller Seraina96OLG GalgenenEinsiedeln1314131401455
3.Rutz Nadja95OLG PfäffikonWetzikon121212131350
4.Diener Laura95OLG BernBern151515045
5.Girardin Joëlle97OLV ZugZug111122
6.Aebischer Valerie97OLC Omström SenseSchmitten FR1515

H20

123456Total
1.Müller Nicola99OLG GalgenenEinsiedeln15151514121560
2.Boos Noel97OLV Luzern/SC HorwMalters1401415141457
3.Beglinger Lars96OLG MurtenJeuss13141213151255
4.Kleger Vivian97OLG ChurStels11121311131149
5.Deininger Lukas98Ski-O SwissSt. Gallen1213111046
6.Widmer Lars97OLG ZürichZürich10111090840
7.Eugster Jon95OLG SäuliamtMettmenstetten81018
8.Eugster Patrik96OLG SäuliamtMettmenstetten7916
9.Pezzati Tobia96SCOM MendrisioSagno1313
10.Brunner Jan96OLG KöllikenBad Zurzach1212
11.Snuparek VaclavCzech Junior Ski-O Tem1010
Truttmann Lars95OLG GoldauOberarth1010
13.Hellmüller Sven95OLG WelsikonSpeicher99
14.Vojtech MatusCzech Junior Ski-O Tem00

D40

123456Total
1.Müller-Hotz Franziska68OLG GalgenenEinsiedeln151515151460
2.Ruppenthal Ursi71OLG Chur/Ski-O SwissDomat/Ems14151414141558
3.Weyermann Irene75OLG ZürichZürich121426
4.Deininger Rita70OLG St. Gallen/App.St. Gallen0131124
Häuptli Yvonne66Gränichen131124
6.Bieri Sibylle68OLG PfäffikonSaland0121022
7.Boos-Braun Sibylle66OLV LuzernMalters1313
Rutz Susi63OLG PfäffikonWetzikon1313
Steiner Yvonne74OLG Galgenen/RymenzburgEinsiedeln1313
10.Aegler Susanne66OL Regio WilWil1212
Gygax Regula70OLG Biberist SOSolothurn1212
12.Berlinger Nathalie71Wil99

H40

123456Total
1.Bieri Markus66OLG PfäffikonBlitterswil141514151358
2.Müller Reto61OLG GalgenenEinsiedeln15141544
3.Jordi Peter68OLG HondrichHeiligenschwendi111212439
4.Widmer Timo66OLG ZürichZürich13138337
5.Giezendanner Jörg67OLG ChurChur10139234
Niggli Jurg67Ski-O SwissPrémanon, FRA120101234
7.Graf Ueli67OL Regio WilHäuslenen1211730
8.Pfister Stefan68Triboltingen151429
9.Eggspühler Roland68SAS/SC HorwLuzern131427
10.Hutzli Christoph66OL Regio WilWil14822
11.Jordi Ursli65OLG HondrichInnerberg13619
12.Stoffel Lukas64OLG ChurDavos1515
13.Hasek OndrejCzech Junior Ski-O Tem1111
Pach Roland69CA RoséOlten1111
15.Aebersold Christian62ol.biel.seelandBrügg1010
16.Hellmüller Jürg60OLG St. Gallen/App.Speicher99
Lehmann Michael74OLG KöllikenWinterthur99
18.Wüstenhagen Rolf70OLG St. Gallen/App.St. Gallen88
19.Nagy Attila68COLJSullens77
20.Gygax Martin69OLG Biberist SOSolothurn55
21.Tantanini Ueli68OLK Rafzerfeld-BülachRafz11
22.Gusev Ilya70St.Petersburg-O-teamSaint-Petersburg, RUS00

D50

123456Total
1.Hellmüller Isabelle62OLG St.Gallen AppenzellSpeicher1514151559
2.Müller Doris59OLG StäfaUerikon1312121249
3.Girardin Heike61OLV ZugBaar01514029
4.Michel Barbara63Überlingen GER141327
5.Pirttilä Lea65Ounasvaaran hiihtoseuraRovaniemi, FIN131326
6.Spinas Esther57OL Regio WilWil111021
7.Keller Jacqueline62OLG CordobaGebenstorf1515
8.Brogli Christine59OLV BasellandBuckten1414
9.Rutz Susi63OLG PfäffikonWetzikon1111

H50

123456Total
1.Achermann Alois60Ski-O SwissDietikon14151514111559
2.Meister Roland63OLG DachsenDachsen151414121255
Truttmann Markus63OLG GoldauOberarth0111215141455
4.Ruppenthal Marcel65OLG Chur/Ski-O SwissDomat/Ems13121113131352
5.Keller Urs58thurgorientaErmatingen8913121145
6.Bühl Herbert56Ski-O SwissFeuerthalen10090101039
7.Rohweder Arne62OLG StäfaEgg761009935
8.Hellmüller Jürg60OLG St. Gallen/App.Speicher9101534
9.Brügger Joseph62OLC Omström SensePlaffeien111324
10.Boos Matthias65OLV LuzernMalters07815
11.Aebersold Christian62ol.biel.seelandBrügg1313
12.Aebischer Bernhard61OLC Omström SenseSchmitten6511
13.Aegler Mark65OL Regio WilWil88
Zbinden Reto64OLV BasellandMünchenstein88
15.Beglinger Christian64OLG MurtenJeuss77
Kimmig Emil57OLV LuzernWolhusen77
17.Maier Curt44ASKÖ OLC KärntenKärnten, AUT66
18.Rutz Hansjörg58OLG PfäffikonWetzikon505
19.Howald Martin56OLG HerzogenbuchseeLangnau i.E.44
20.Brunner Andreas64OLG KöllikenBad Zurzach00
Minotti Olivier60CO UTOE BellinzonaS. Antonino00

D60

123456Total
1.Crawford Sharon44RMOCFrisco, CO USA1515
2.Wyder Rita51OLG ThunEnglisberg1414
3.Zaugg Yvette49OLG SäuliamtAeugst a.A.1313
4.Kvaal ToridTrondheim Norway1212
5.Oswald Brigit51OLK Piz HasiBertschikon00

H60

123456Total
1.Fischer Kurt51OLG PfäffikonPfäffikon/ZH1515111354
2.Hauswirth Ueli47ol norskaBelp141515852
3.Guglielmetti Francesco54GOLD SavosaManno15121441
4.Girardin Claude55OLV ZugBaar12091233
5.Oswald Hanspeter47OLK Piz HasiBertschikon1313632
6.Müller Alfred53OLG ThunThun111324
Sägesser Daniel54OLK ArgusReitnau101424
8.Berger Ernst41Ski-O SwissBrugg9120122
9.Englund Lars43JärlaStockholm101121
Würmli Fabio55OL ZimmerbergWädenswil14721
11.Skokov Sezgey551515
12.Wyder Gregor47OLG ThunZimmerwald1010
13.Österbö GunarTrondheim Norway99
14.Meister Roland50OLG DavosAlvaneu Dorf55
15.Sjökvist Lars-Åke47Värend GNVäxjö, SWE44
16.Hunziker Roland50OLG CordobaBözberg33
17.Graf Hansjörg53OLG PfäffikonBauma022
18.Enqvall Matts47Boden Schweden00

DE

123456Total
1.Strub Carmen83Ski-O SwissZürich151515151260
2.Ruppenthal Véronique93Ski-O SwissDomat/Ems13141414955
3.Spalinger Lena87OLG SäuliamtLuzern12131237
4.Brändle Eliane93OLG PfäffikonSaland1112730
5.von Gaza Anke71OLV Uslar121325
6.Tröße Christiane81SV TU Ilmenau131124
7.Bruns Rieke92MTK Bad Harzburg111223
8.Khudik AnnaRussiaRussia81321
Müller Ursina92OLG StäfaUerikon101121
10.Frolova Polina86Russian Orienteering Federatio1515
Ignatova NataliaRussiaRussia1515
12.Andersen Evine Westli96Løten o-lagLøten140014
Kechkina Mariia86Russia SOKOLPerm, RUS1414
Wyder Judith88OLG ThunBern1414
15.Oborina Tatiana93Russia SOKOLPerm, RUS1313
16.Amrein Stephanie88OLG WaldZürich1111
Kudre Daisy93Värska OK PekoVärska, EST1111
18.Buchholz Tanja72MTK Bad Harzburg1010
Tarasenko Iuliia84Russian Orienteering Federatio1010

HE

123456Total
1.Spoerry Christian85SC am BachtelUmeå, SWE15140151559
2.Truttmann Sandro92OLG GoldauOberarth131314131253
3.Aschwanden Sven92OLG GoldauGoldau12121214850
Kappenberger Andrin83Ski-O SwissZürich141515650
5.Spoerry Hans-Heiri80SC am BachtelStäfa131271345
6.Lutz Tobias89OLG ZürichZürich1111101051244
7.Granacher Michael72OLV BasellandGelterkinden6991135
8.Hodler Thomas83OLG KTV AltdorfGoldau7809428
9.Okle Beat69OLC WinterthurWinterthur111122
10.Jeanneret Thierry74OLG Davos/ChurValbella91019
11.Friederich Rolf80Ski-O SwissOberkulm501015
Horvat PetrSeverka SumperkCzech Repuplik1515
13.Belomazhev Stanimir88BulgariaTroyan, BUL1414
Bruns Thilo68MTK Bad Harzburg6814
Horyna RomanCzech Junior Ski-O Tem1414
16.Schnyder Gion86OLG ZürichSiat1313
17.Veselov Kirill83Russian Orienteering Federatio1111
18.Grigoriev Andrey84Russian Orienteering Federatio1010
Vullioud Antoine86CA RoséPayerne1010
Wolf Dieter49OLG DavosDavos Clavadel2810
21.Frei Michael83OLG WaldWald99
Khrennikov Eduard73Russia SOKOLPerm, RUS99
23.Béguin Luc67ANCOChézard-St-Martin88
Kocbach Jan72Fana IL808
Mazuez Mathieu86OLG BernNiederwangen BE358
26.Bruns Eike75MTK Bad Harzburg77
Werren Ueli94OLG BernRiedstätt77
28.Doetsch Joseph81OLG ZürichZürich66
29.Dobrev Dobromir86Ski-O SwissBulgarien44
Müller Reto61OLG GalgenenEinsiedeln404
31.Keller Samuel92Gebenstorf33
Sennhauser Luzi94OLG WelsikonHettlingen33
33.Gutzwiller Thomas57OLG WelsikonWinterthur22
34.Sennhauser Urs55OLG WelsikonHettlingen11
Wenk Markus80OLG ChurChur11
36.Barchukov Vladimir84Russian Orienteering Federatio00
Geiges Thomas76OLG StäfaMännedorf00

DA

123456Total
1.Müller Nora94Uerikon12141339
2.Oswald Nussbaumer Jeanine80OLK Piz HasiUster1515
Suter Valérie76CA RoséOlten1515
Welti Yvonne78OLG Chur/OLG PfäffikonBäretswil1515
5.Bolliger Iris77OLG KöllikenRegensberg1414
Béguin Annick77ANCOChézard-St-Martin1414
7.Oswald Monika78OLK Piz HasiUster1313
Sennhauser Maja57OLG WelsikonHettlingen1313
9.Köpfli Patrizia88OLV LuzernAdliswil1212
Zuber Annatina93Seuzach1212
11.Köpfli Eliana86OLV LuzernGrindelwald1111

HA

123456Total
1.Doetsch Joseph81OLG ZürichZürich151328
2.Oesch Leonhard74OLG BernSchliern bei Köniz151025
3.Ernst Felix63OLG ChiesKlingnau1515
Zumsteg Tobias93OLK Piz HasiLengnau AG1515
5.Wenk Markus80OLG ChurChur1414
6.Spinatsch Corsin80thurgorientaHäuslenen1212
7.Kopp Fabian93OLV LuzernWolhusen1111
8.Wettstein Markus83OLG WaldWald99

DB

123456Total
1.Jordi Silvia68OLG HondrichHeiligenschwendi15151444
2.Niggli Daria77O'JuraPrémanon, FRA13141340
3.Hofer Judith68OLG Thun/OLV BasellandThun141327
4.Aebischer-Dormann Jacqueline65OLC Omström SenseSchmitten121123
5.Brunner Theres66OLG KöllikenBad Zurzach1515
Hellmüller Mirjam92OLK RafzerfeldSpeicher1515
Lutz Annina71Trin1515
8.Mattle Bettina76OLG St. Gallen/App.St. Margrethen1414
9.Ackeret Karin67OLG StäfaMännedorf1313
10.Stadler Deborah97OLG KTV AltdorfSeedorf UR1212

HB

123456Total
1.Weber Markus67OLG HondrichLatterbach151227
2.Bönig Stefan66Achberg (D)1515
von Wyss Mathieu83Fribourg1515
4.Favre Felicien85Bulle1414
Rancan Marco63OLG PfäffikonUster1414
6.Rennhard Matthias58OLK ArgusLaupen ZH01313
7.Brot DarioDomat Ems00
Pezzati Filippo60SCOM MendrisioSagno00